Obsah:

Ruští šachisté jsou pýchou země
Anonim

V Rusku vždy byli velmi silní šachisté. Naši sportovci se stali mnohokrát mistry světa. Tento sport je populární dodnes. Děti to začínají cvičit od 2-3 let a dobrých výsledků dosahují ve věku 6 let.

První slavní šachisté v Rusku

Jméno prvního člověka, který přinesl šachy do země, není přesně známo. Předpokládá se, že šlo o obchodníka, který jezdil pro zboží do různých zemí. Stalo se tak v 9. století a již na počátku 12. století tuto hru hráli nejen šlechtici, ale i obyčejní dělníci.

obraz
obraz

Prvním člověkem, který stanovil základní pravidla šachové školy v Rusku, byl Alexander Petrov. Tím posunul hru na novou úroveň. Stalo se tak v 19. století. "Ruské" zahájení je výtvorem tohoto konkrétního šachisty.

Petrov vydal několik knih o návodu a lekcích šachu. Pushkin sám měl několik takových knih ve své knihovně. Byly vítaným dárkem v každé domácnosti.

Další osobou, která oslavila zemi v této oblasti, byl Michail Chigorin. Bojoval na turnajích s nejlepšími hráči světa z Londýna a dvakrát se ocitl na pokraji vítězství. Byl to tento sportovec, který shromáždil šachisty po celém Rusku a přivedl hru do státuúroveň.

Mistři světa

Prvním vítězem na světové scéně šachu se stal Alexander Alekhine. Mnoho šachistů v Rusku k jeho výsledkům stále vzhlíží. Tento sportovec se na svůj hlavní turnaj připravuje zhruba 13 let. Za svého života nebyl nikým na světě poražen. Po prvním vítězství potvrdil sportovec své vedení na dalších 7 let a zemřel v roce 1946 u šachového stolu.

Dalším nesporným šampionem byl Anatoly Karpov. Musel bojovat nejen u šachového stolu, ale i v diplomatických bitvách. Slavný šachista napsal mnoho knih pro budoucí sportovce a fanoušky této hry.

Garry Kasparov je symbolem tohoto sportu u nás. Svůj titul získal ve 22 letech. Sportovec se stal zakladatelem vlastní federace v tomto typu soutěže. Někteří ruští šachisté ho stále považují za neporaženého mistra světa.

obraz
obraz

Posledním mistrem světa byl v současnosti v roce 2006 Vladimír Kramnik. Bylo pro něj velmi těžké vyhrát. Dokonce se ho pokusili obvinit ze spiknutí se zpravodajskými agenty poté, co vyhrál Světový turnaj.

Všichni slavní šachisté Ruska oslavili zemi na mezinárodní scéně. Stále jsou idoly mladých sportovců. Nejslavnější ruští šachisté jsou v následujícím seznamu vítězů.

Hodnocení ruských šachistů

Tyto statistiky jsou založeny na výsledcích obou oficiálních zápasů v zemi i v zahraničí. Podle obsazeného místa a získaných bodůšachistům jsou přidělovány body, které určují jejich umístění v žebříčku. Nyní žebříček vypadá takto:

10. Vladimir Malakhov.

V současnosti jsou v tomto sportu špičkou sportovci. Místa se mohou lišit v závislosti na výsledcích pořádaných turnajů.

Nová generace

Mladí ruští šachisté dosahují dobrých výsledků na mezinárodní úrovni. Sergey Aleksandrovich Karyakin dává velmi velké naděje. Ve světovém hodnocení Elo zaujímá 5. místo s 2 772 body. Tento sportovec je zapsán v Guinessově knize rekordů jako nejmladší velmistr - tohoto výsledku dosáhl v téměř 13 letech. Předpovídá se mu úspěšná budoucnost v šachu. Existují všechny důvody domnívat se, že s takovým tempem se mladý muž může za pár let stát příštím mistrem světa.

obraz
obraz

Hodnocení ruských šachistů se postupně doplňuje o mladé sportovce. Například Grischuk Alexander Igorevich je šampionem v kategorii bleskových šachů. Účastnil se národního týmu na olympiádě a bravurně si vedl na bleskových turnajích. Jeho hodnocení rychlých her je aktuálně nejvyšší.

Mladý atlet Alexander Bukavshin ukázal velký slib. Ve svých 20 letech zaznamenal četná vítězství na mezinárodních turnajích. Byl charakterizovánjako chytrý a mazaný hráč s vlastním stylem. Ale, bohužel, mladý šachista nedávno zemřel na mrtvici přímo na sportovním táboře.

Ženy v tomto sportu

Alexandra Kosteniuk je jasnou představitelkou mezi šachisty. Je mistryní světa mezi ženskými turnaji. Kosteniuk mnohokrát vyhrál evropské soutěže a hrál v ruském národním týmu na olympijských hrách.

obraz
obraz

Další v pořadí je Ekaterina Lahno. Je také velmistryní a získala mnoho cen na mezinárodních turnajích. Na třetím místě je Alexandra Garyachkina. Je to stále velmi mladá šachistka, ale velmi nadějná. Za ní už je mezi mladými muži dost vítězství na evropské i mezinárodní úrovni.